Ümraniye Tost makinesi Tamiri

tost makinesi tamiri

Ümraniye Tost makinesi Tamiri

Tost makinesi ve kendi sağlığımız için yapmamız gerekenler bakım ve temizliği belirli periyotlarda ne olursa olsun yapmalıyız. Temizleme işleminden önce cihaz fişinin prizde olmadığından emin olmalıyız. Aygıt yeni kullanıldıysa soğumasını bekleyiniz.

Alt ve üst plakalar yerlerinden çıkarılarak temiz ve nemli bir bez ile silinmelidir. Yağlanma miktarı fazla ise deterjanlı ılık su ile yıkamalıyız. Aletin tüm bağlantıları kontrol etmeliyiz. Elektrik geçen kabloların, ısınan kısımlardan uzak tutulmasına çaba göstermeliyiz.

Tost Makinesi Temel problemlerı;
1.Tost makinesi fişi prize takılı olduğu halde hiç çalışmıyor:
Fiş ve aletin besleme kablosunu avometre ile kısa devre testi etmeliyiz bu parçalarda problem yoksa anahtar ve termostat avometre ile denetim edilir. Anahtara basılmış olduğunda veya döndürüldüğünde avometre değer gösteriyorsa anahtar sağlamdır. Tost makinesinin iç bağlantılarındaki enerji taşıyan kablolar yerlerinden çıkmış yada gevşemiş olabilir bunları yerine montaj edelim. Bu çıkma ve gevşeme işlemi ileride büyük problemlere yol açabilir.

2.Tost makinesi çalıştığı şekilde ısındıktan sonra termostat devreyi açmıyor:
Termostatta yada termostata bağlı kablolarda arıza olabilir. Termostat veya kablolar değiştirilerek arıza giderilir. Termostat kontakları süre içerisinde ark sebebi ile arızalanabilir. Zımpara ile kontaklar temizlenebilir. Kontaklarda aşırı yıpranma ve aşınma var ise termostatı değiştirmekte yarar vardır. WD 40 ile kontaklar temizlenmelidir.

3.Tost makinesinin alt ve üst kısımlarından biri ısıtmıyor:
Lokal bir arıza vardır ısıtmayan bölümü kontrol etmeliyiz. Üst veya alt ise ona nazaran rezistans avometre ile ölçülmeli ve denetim edilmelidir. Rezistans watt değerine nazaran değişiklik gösterse de her vakit sıfırdan farklı bir değere haizdir. Avometre 1 değerini gösteriyorsa avometre ayarını yükseltin. Sıfır kıymeti var ise rezistans değişmelidir.

4.Tost makinesinin alt veya üst kısımlarından biri diğerinden daha az ısıtıyor:
İki seri yada paralel bağlı rezistans içinde güç farkı olabilir. Rezistanslardan birinden kimi zaman akımın geçip, bazen de geçmemesi bu şekilde bir sonuca sebep olabilir. Bu durumlarda rezistans değiştirilir.

5. Tost makinesi sigorta attırıyor:
Tost makinesi sigorta attırıyorsa; tost makinesi fiş ve besleme kablosunda kısa dönem olabileceği şeklinde makine içindeki kabloların ve rezistansın kısa devre yapıyor olabilir. Yanmış kablolar değiştirilerek temas ve kısa dönem engellenir. Rezistans yerinden çıkmış veya gövdeye temas etmişse yerine takılarak arıza giderilmiş olur.

Powered by Usta Elektrikçi|
Soru SorTelefon Et