Kapı Otomatiği Arızası

Kapı Otomatiği Arızaları Nasıl Tamir Edilir?

Her zaman güvenlik insanlar için ön planda olan bir konu olmuştur. Özellikle insan sayısının artması ve hırsızlık olaylarının fazla oluşu bazı önlemler almayı gerektiriyor. Bu noktada kapı otomatikleri güzel işler ortaya koyuyor.

Kapı otomatikleri sayesinde hem kapı açma derdi ortadan kalkıyor hem de istediğimiz kişilere kapıyı açıyoruz. Bir taşla iki kuş vurmuş oluyoruz. Fakat her güzel şeyin kötü yönleri de vardır. Gereksiz yere kullanımlar ve zamanla değişmesi gereken parçalar ortaya çıkabilir. Bu noktada bilgi almak için Usta Elektrikçi firması ile her konuda görüşebilirsiniz.

Elektromekanik Zincirli Kapı Otomatiği

Eski bir sistem olup, hala çoğu bina ve evler de kapı sistemlerinde kullanılır. Elektromekanik zincirli kapı otomatiği diafon sistemi üzerine kurulan hızlı kapı açma mekanizmasıdır. İnsanlar için büyük kolaylıklar sağlar.

Her sistemin açığı olduğu gibi zincirli kapı otomatiğinin de vardır. Sürekli bakım isteyen yapısı ve parça değişimi kullanıcıları için baş ağrıtabilir.

Elektromekanik zincirli kapı otomatiğinin çalışma mekanizması aşağıdaki resimdeki gibidir.

Zile basılınca kapı otomatiği tetikleniyor fakat kapı açılmıyorsa;

Zincirli kapı otomatiğinin elektromıknatıs görevini yapan bobin ve tümleşik olarak birbirine bağlı olan mekanik kurulu mandal yardımı ile kontrol edilir. Bu kontrolden sonra otomatiğin içinde bulunan yay gevşemişse değiştirilir. Şayet varsa mekanik parçalarda bir tutukluk bunun için de yağlanma yapılmalıdır.

Otomatik konusunda şu sorunlarla karşılaşılabilir. Zile basıyorum, zil çalmıyor ve evden kapı otomatiğine basıyorum, açmıyor gibi şikayetler olabilir. Sonuç olarak sorunun çözümünde şu adımlar izlenmelidir.

 • İlk adım olarak trafo çıkışı ölçülmelidir.
 • Bu ölçüm sonucu 12/24 olmalıdır. Değilse trafo değişmelidir. Şekil 1 için bu işlemler yapılır.
 • Zile basıldığında çalmıyorsa avometre yardımı ile ölçüm yapılır.
 • Gerekli voltaj varsa cihaz üzerindeki düğmeler kontrol edilmelidir.
 • Son olarak butonlar kontrol edilmeli. Kontrol işleminde avometre kısa devredeyken ölçüm yapılmalıdır. Bu işlemde şekil 2 için yapılmalıdır.

Kapılar için kurulan otomatik sistemlerinde en çok sorun ek yerlerinden kaynaklanmaktadır. Ek yerlerinden yana bir sorun oluştuğunu anlamak için bina içindeki ek yerlerine bakılmalıdır.

Sistem eski olduğu için çözüm yolları çok karışık değildir. Genellikle arıza çözümlerinde parça değişimi ve yağlanma yapıldığında sorun çözülür. Daha fazla bilgi için Usta Elektrikçi firmasına ulaşabilirsiniz.

Zincirsiz Akıllı Kapı Otomatiği

Yeni bir sistem arıyorsanız kesinlikle zincirsiz akıllı kapı otomatiği sizler için uygundur. Proximity kart okuyuculu akıllı kapı otomatiklerinde sistem eski sistemlerden farklı çalışır. Özelikleri konusunda da farklılıkları bulunur o özelliklerden birkaçı şunlardır:

 • Sessiz açılma özelliği ile hiç farkında olmadan kapı açılır.
 • Proximity kart okuma sistemi akıllı bir sistem olup uzun yıllar kullanılır.
 • Kapı açıldıktan sonra içeriye girilmezse 10 saniye sonra otomatik olarak kapıyı kitler.
 • Hafıza olarak fazlasıyla kayıt alanı sunuyor. 1000 adet kadar kullanıcıyı hafızasında saklayabilir.
 • Çift yönlü olarak kart okuyabilir.
 • Eğer kart yoksa anahtarla da kapıyı açabilirsiniz.
 • En güzel özelliği içinde akü bulunduruyor. Elektrik gitse de çalışıyor.
 • Kumandası yardımı ile uzaktan kapı açılabiliyor.

Saymakla bitmeyen özellikleri arasında görüntülü kontrol etmek de mümkün. Fakat diafona bağlı olduğu için her diafon sıkıntısından etkileniyor. Bu sayede iyi randıman alınamıyor. Genel sorun ise anahtar işlevi için kullanılan mıknatıs kapı otomatiği ile denk düşmezse sorun oluşur. Bu zamanla arızaya dönüşür ve sistem uyarı sesi çıkarır. Kapı otomatiği mıknatısa göre ayarlanarak bu arızadan kurtulmak mümkündür.

Uyarı sesinin farklı bir nedeni ve çözümü daha var. Trafosu olan akıllı sistem ölçüm aleti ile ölçülmeli gerekli noktaları kontrol edilmelidir. Sağlam olduğu kanaatine varılırsa sorun fırçalı motorun kömüründe olabilir. Kömür kontrol edilir bitmişse motor yenisi ile değiştirilmelidir. Özellikle karbon motor kullanılması önemlidir.

Kapı sorunlarının başlıca sebebi kablo sistemi olabilir. O yüzden her işlemden önce kablolara bakılmalıdır. Sonra işlem yapılmalıdır.

Powered by Usta Elektrikçi|
Soru SorTelefon Et